Darnassus

5. kapitola
prastarí enti - ochrancovia Darnassusu
prastarí enti - ochrancovia Darnassusu

Vetva, Paja, Cedrix a Killbob vyrazili ihneď. O pár minút prechádzali malou dedinkou Dolanaar. Vetva si užíval každý závan vetra. Cítil, že konečne vyráža za veľkým dobrodružstvom a snáď dokáže pomôcť v boji proti temnote, ktorá sa rozširovala už i po, inak kľudnom, Teldrassile.

Keď dorazili do hlavného mesta, troch mladých elfov prekvapili hlavne vysokí enti - chodiace stromy - obrancovia Darnassusu. V meste bolo rušno. Paja nás najprv zobrala pozdraviť sa s ostatnými členmi guildy.

Vetva sa nevedel vynadívať
Vetva sa nevedel vynadívať

Keď sme k nim prišli, debata bola v plnom prúde. Vtedy som prvý krát spoznal už dlhoročných členov guildy. Erythen, draeneijský šaman sedel opretý na stoličke a vyzeral zamyslene. Rutek draeneijský paladin hlasno diskutoval s Jeepersom - paladinom z rodu ľudí. Do debaty sa pripojil aj posledný paladin Gimli - draenei. Paja na chvilu prerušila vášnivu debatu týchto troch bojovníkov svetla a predstavila nás. Rutek, Jeepers aj Gimli nás srdečne privítali. Erythen na nás zo stoličky zdvihol oči na pozdrav. Práve keď som začínal rozmýšlať, kde je piaty člen, o ktorom nám Paja rozprávala, vystúpila z tmavého rohu tenučká žena, celá odetá v čiernom. Bola to Kirsten, povolaním zlodejka. Vetve sa na chvíľu zatočila hlava - bolo to pre neho priveľa emócii naraz. Vďaka putu s prírodou dokázal vycítiť určité úmysly, charakter, či ducha miesta alebo ľudí. No nevedel, čo si ma myslieť o temnotou obklopenou Kirsten. Tobôž, čo trápi Erythena.

Vetvove čoraz temnejšie myšlienky zarazila, návštevou prerušená, hlasná debata paladinov. Započúval sa. Rozprávali čosi o Rytieroch striebornej ruky. Ako sa tento paladinský rád rozpadol, kvôli Arthasovej zrade. Vetva počul o Arthasovi prvý krát a tak sa chcel dozvedieť viac.

Arthas

Princ Arthas Menethil sa narodil kraľovi Terenasovi Menethilovi II. počas Druhej vojny. Už ako dieťa sa sa stal priateľom Variana Wrynna - kráľa Stormwindu, ktorý pred pár mesiacmi záhadne zmizol a preto bol menovaný za dočasného kráľa jeho 10-ročný syn Anduin Wrynn (pod ochrannou rukou Bolvara Fordragona).

Arthasovým učiteľom v zbrani bol trpaslík Muradin Bronzebeard, brat Magniho Bronzebearda - súčasného panovníka trpasličieho kráľovstva Khaz Modan (ktorého hlavné mesto je Ironforge).

Arthas mal teda od narodenia silných spojencov, ktorý stáli pevne na zemi a žili pre čisté a vysoké ideály. Neskôr sa dostal pod opateru zakladateľa Rádu striebornej ruky - paladina menom Uther the Lightbringer. Pod jeho vedením sa Arthas stal členom rádu už v 19tich rokoch. Napriek arthasovej unáhlenosti a tvrdohlavosti získal status presláveného bojovnika. Napríklad protiútokom na lesných trollov, ktorí prišli pustošiť Quel'Thalas z nedalekého Zul'Amanu.

Od Arthasa ku Kráľovi lichov

Arthas - ešte ako rytier Rádu striebornej ruky
Arthas - ešte ako rytier Rádu striebornej ruky

Všetko sa to začalo príchodom Pohromy nemrtývch do kráľovstva Lordaeron. Arthas spolu s Jainou Proudmoore (ku ktorej cítil silnú náklonnosť) vyšetrovali, prečo sa nákaza rozširuje a zistili, že temný nekromancer Kel'Thuzad nakazil sýpku týmto "morom". Arthas Kel'Thuzada zabil. Ešte pred smrťou mu stihol povedať o Mal'Ganisovi - demónovi, ktorý riadi celú Pohromu. Vybrali sa za ním na sever do mesta Stratholme. Po dlhej ceste hľadali v jednej dedine odpočinok. Avšak hneď pri vstupe boli varovaní pred príchádzajúcim vojskom nemrtvých. Arthas poslal Jainu zavolať pomoc a spolu s osadníkmi ostal dedinu brániť. Vtedy s hrôzou zistil, že pohroma nebola vytvorená s úmyslom masovo zabíjať, ale zmeniť nevinných ľudí na nemrtvých. Arthas a jeho spojenci boli na pokraji porážky, keď sa zjavil Uther the Lightbringer spolu s Rytiermi Striebornej ruky a nemrtvých porazili.

Keď všetci spolu dorazili do mesta Stratholme, kde sa mal Mal'Ganis nachádzať, Arthas zistil, že ľudia v meste už sú nakazený. Nakázal Utherovi a rytierom nech vyvraždia celú dedinu, pretože sa, čo nevidieť, obyvatelia zmenia na nemrtvých. Uther odmietol poslúchnuť tento príkaz aj keď bol Arthas už kráľom Lordaeronu. To Arthas pokladal za zradu a rozpustil rád. Niektorí rytieri odišli spolu s Utherom a Jainou preč. Tí čo ostali - loajálny voči Arthasovi - pozabíjali všetkých nakazených. Arthas popri týchto neľudských jatkách našiel samotného Mal'Ganisa, ale ten mu stihol uniknúť, s tým, že sa ešte uvidia v Northrende. Paladinovi neostávalo nič iné, ako sa vybrať tam.

Frostmourne - meč, ktorý kradne duše
Frostmourne - meč, ktorý kradne duše

V Northrende Arthas stretol Muradina Bronzebearda, ktorý práve hľadal bájny runový meč Frostmourne na boj proti nemrtvým. Spoločnými silami sa k nemu dostali no Muradin po prečítaní jeho rún zistil, že meč je prekliaty. Arthas však mienil podstúpiť akúkoľvek cenu za záchranu ľudí a preto po meči siahol. Ľad okolo meča sa rozstrieštil a jeden z ľadových kusov prebodol Muradina skrz. Arthas Muradinovu smrť už však nevnímal. Meč bol ukutý tak aby dokázal brať duše, a tie mohli služiť tvorcovi meča - Kráľovi Lichov - Ner'zhulovi. Arthas bol prvou obeťou. Predal svoju dušu a stal z neho mrtvý rytier.

Arthas - mrtvý rytier
Arthas - mrtvý rytier

Po návrate domov do Lordaeronu ho všetci oslavovali ako šampióna. Lenže on tam prišiel urobiť len jedno. Zabiť svojho otca.

Postupne zisťoval, ako sa vecí majú a kto meč ukoval, lenže už nebolo cesty spať. Dokonca neskôr oživil Kel'Thuzada a zabil aj svojho mentora Uthera, ktorý chránil urnu s popolom Arthasovho otca. Napokon, po mnohých udalostiach, sa veci vyvinuli tak, že Arthasova duša sa pomocou neuveriteľnej magickej helme Ner'zhula spojila s Ner'zhulovou. Spolu vytvorili jednu z najmocnejších entít Azerothu.

V súčasnosti sa nachádza v Northrende.

Vetvou tento príbeh silno otrisol. Ak niekto, tak čistý, silný a obklopený toľkými múdrymi spojencami ako Arthas, bol pohltený temnotou, ako dokažu oni - obyčajný dobrodruhovia - zachrániť Azeroth pred skazou. Na jednej strane ho to zarmútilo, no na druhej mal chuť riešiť veci ihneď. Paja už mu to videla v očiach. Povedala, že dnes ešte si oddýchnu v Darnassuse. A zajtra sa, teraz už 9-členná guilda, vyberie na Kalimdor.

Vetva nevedel, čo ho tam bude čakať...


späť hore